Güncel

12 Şubat 2016

2016 Web Tasarım Trendleri

Her yıl olduğu gibi bu yıl da, önümüzdeki senenin beklenen tasarım trendleri neler olacak birlikte göz atalım.

Geçen yıl sizlerle paylaştığım 2015 Tasarım Trendleri hemen hemen beklendiği şekilde oldu ve tasarım dolu bir koca yılı hızlıca geride bırakıverdik. 2016 yılında bizi bekleyen trendler geçen yıldan çok çok farklı olmada da, tamamlayıcı nitelikte.

Flat Tasarım ve Ötesi

Flat tasarım trendi her zaman söylediğim üzere daha uzun süre web arayüzlerini taşıyacak bir moda. Üstelik gelişerek ve kendine katarak devam eden stile sahip. Flat 2.0 ve Materyal Tasarım unsurlarının bir araya gelmesi ile daha geniş bir tasarım perspektifine yayılan Flat Tasarım, 2016’da da arayüz tasarımcılarının bir numaralı seçeneği olacak.

Kayan Siteler

Başlık saçma durdu aslında ama scroll başka nasıl tanımlanırdı bilemiyorum. Aşağı doğru kayan, uzun tek sayfalık sitelerin bu yıl içerisinde de gelişerek varlığını sürdüreceğini ön görmek mümkün.

Tek sayfalık siteler özel amaçlara hizmet etme, tekil çözümler sunma noktasında önemli bir yöntem. Üstelik gayet estetik görünümleri var. Bu yıl içerisinde de bu tip siteleri görmeye devam edeceğiz.

Daha da Gelişmiş Tipografi

Son 5 yıl içerisinde hemen her fontun kolayca web sitelerinde kullanılması sonucu gelişimine tanık olduğumuz tipografi, bu yıl içerisinde de gelişimini sürdürmeye devam edecek.

Tipografi aslında arayüz tasarımından bağımsız bir sanat dalı olarak değerlendirilebilir. Güzel tipografi herkes için estetik duygular yaratır. Bu yıl bol bol kaliteli tipografik örneklere hazır olun.

Fotoğraflar, Çizimler ve İllüstrasyonlar

Daha da hızlanan internet bağlantıları sayesinde özgürce kullanılan fotoğraflar bu yıl da moda. Bu görsellerin yanına birde çizimler ve web siteleri için özel çizilmiş illüstrasyonlar da eklenecek gibi gözükmekte.

Ayrıca önümüzdeki yıl cinemagraph’ların da gözde olması bekleniyor.

Kullanıcı Deneyimi ve Kullanılabilirlik

UX, artık daha sık karşımıza çıkan bir kavram. Artık sadece tasarımcıların ve işin uzmanlarının değil proje sahiplerinin de üzerine eğildiği önemli bir konu haline gelen kullanılabilirlik gereklerini web sitelerinde daha sık görebileceğiz. Bu aslında şu anlama geliyor. Estetik bir yana artık daha fonksiyonel ve kusursuz çalışan siteler bizleri bekliyor.

Carousel Patlaması

Ana sayfada yer alan Carousel’ler Slider’lar ve Hero Banner’lar bu yılın önemli tasarım ayrıntıları olmaya gelişerek devam edecek. Daha kaliteli fotoğraflar, farklı ve yaratıcı efektler eşliğinde ekranımıza düşüyor olacak.

Deneysel Navigasyon ve Hamburger’in Dönüşü

Flat ve Materyal tasarım kalıplarında hala sağlıklı bir navigasyon şekli oluşturmak zor kısımlardan biri. Fazla geniş olmayan alanlarda çok sayıda metin göstermeye çalışmak tasarımların dengesini bozmaya çalışan en önemli unsurlar.

Bu sorunları aşmak için hala farklı denemeler yapılıyor ve bu yıl içinde bu deneysel işleri ekranlarımızda görmemiz çok olası. Farklı navigasyon ve menü tipleri, daha geliştirilmiş mega menüler aynı zamanda  çoğu kesimin işe yaramaz bulmasına rağmen tüm dağınıklığı toplayan hamburger menüler bu yılın trendleri olacak gibi gözüküyor.

Daha Renkli Renkler

Flat tasarımla eşzamanlı ortaya çıkan renk paletleri, oldukça hoş gözükmesine rağmen aslında dar bir yelpaze içerisinde pastelvari renkleri sunuyorlardı. Aynı paletler üzerinden biraz daha zengin ve doygun renkler bu yılın modası olmaya aday.

Özetle bu yıl daha renkli, daha işlevsel ve fonksiyonel, minimalist tasarımlara sahip ve kullanıcıyı merkez alan siteler görmeye devam edeceğimiz bir dönem olacak.

Hepinize bol renkli günler.

Yorum var:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir